Uwaga:
Po przerwie wakacyjnej wznawiamy spotkania formacyjne. W tym roku spotkania będa się odbywały w piątki o godz. 16:00 w salce parafialnej. Pierwsze spotkanie w dniu 4 października. Z A P R A S Z A M Y smile
 
 

Historia Dzieci Maryi

Pobożność Maryjna była żywa w Kościele już od początków chrześcijaństwa. Przejawem tego były różnorodne ruchy i stowarzyszenia oddające cześć Maryi. Współcześnie istniejący ruch Dzieci Maryi ma swoje początki w Sodalicjach Mariańskich, istniejących już w XVI wieku i skupiających zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Członkowie tego ruchu chcieli „poprzez miłość Matki Najświętszej i wierną Jej służbę dążyć do zdobycia wybitnych postępów w nauce i cnocie chrześcijańskiej”. Ostatecznym krokiem, który prowadził do powstania wspólnoty Dzieci Maryi w kościele powszechnym, były objawienia św. Katarzynie Labouré. To właśnie jej, w 1835 roku Maryja oznajmiła, że chce, aby powstała taka wspólnota, której będzie udzielała wiele łask. Siostra Katarzyna oznajmiła swojemu spowiednikowi o żądaniu Najświętszej Maryi Panny i robiła wszystko, aby prośba Matki Bożej została spełniona. Powstało stowarzyszenie młodych dziewcząt, Dzieci Maryi, zjednoczone wspólną czcią dla Matki Bożej. W 1847 roku wspólnota została włączona do rzymskiej Sodalicji Mariańskiej, prowadzonej przez Jezuitów.


Dzieci Maryi w naszej Parafii

W naszej parafii grupa Dzieci Maryi istnieje od 25.03.2016 r. To owoc rekolekcji wielkopostnych, w tym dla dzieci i młodzieży, przeprowadzonych u nas przez Ojca Marka z Lichenia. Ojciec Marek jest Marianinem. Pobłogosławił to dzieło i objął honorowy patronat nad naszą wspólnotą.

Naszą patronką jest Najświętsza Maryja Panna Niepokalana. To pod jej skrzydłami pragniemy rozwijać nasze życie ziemskie i wraz z Nią dążyć do naszej Ojczyzny jaką jest Niebo i umiłowanie Jezusa Chrystusa. Nasza wspólnota otwarta jest zarówno dla dziewcząt jak i chłopców.

Zewnętrznym znakiem przynależności jest medalik z wizerunkiem Maryi Niepokalanej zwany „Cudownym Medalikiem”. Podczas uroczystych liturgii ubieramy biało-niebieskie alby i niebieskie wianki na głowach, natomiast w zwykłe dni mamy koszulki z nadrukiem naszej patronki.

Ważnym elementem w życiu każdego Dziecka Maryi jest służba w Kościele realizująca się poprzez aktywny udział w Liturgii Eucharystycznej i nabożeństw: zwłaszcza majowych i różańcowych. Służymy również w czasie różnych uroczystości parafialnych oraz wtedy, gdy przypada jakakolwiek uroczystość, święto, czy wspomnienie Maryjne .Pozostajemy w łączności z całą wspólnotą Kościoła w myśl powiedzenia, że Kościół to „wspólnota wspólnot”. Uczestniczymy w wydarzeniach katolickich w Polsce takich jak pielgrzymki i rekolekcje dla Dzieci.

Równie ważnym elementem jest formacja duchowa, która dokonuje się poprzez cotygodniowe spotkania. W roku 2016/ 2017 odbywają się w soboty o godz. 11:00 w salce Domu Parafialnego. Formujemy się w oparciu o Pismo Święte, materiały wydane przez Duszpasterstwo Dzieci Maryi Diecezji Gliwickiej oraz Pogadanki Religijne wydane w 1920r. przez Ks. Dr J. Młynarczyka.

Promujemy również ciekawą prasę katolicką dla dzieci, taką jak Rycerzyk Niepokalanej, wartościowe filmy i muzykę - jako alternatywę dla destrukcyjnych współczesnych wzorców. Współpracujemy z Ojcami Franciszkanami w Niepokalanowie. Uczestniczymy w dziele Maryjnym który nazywa się Bankiem Modlitwy Niepokalanej.Uczymy się również gotowania, szycia, różnych technik plastycznych, tańczymy, śpiewamy i bawimy się.

W czerwcu tego roku powstała Żywa Róża Różańcowa, która otacza modlitwą wszystkie Dzieci Maryi, zarówno obecne, jak i te które były i będą członkami wspólnoty.

Naszym opiekunem duchowym i duszpasterzem jest ks. wikariusz Zbigniew Zgoliński, a świeckimi animatorami panie: Kasia, Kamila, Iwona i Sylwia. W razie potrzeby wspiera nas również ks. Tomasz, który jest także opiekunem Służby Liturgicznej.
Naczelnym duszpasterzem jest nasz proboszcz ks. kan. Andrzej Dawidek.


Aktualności

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE.

 

Spotkanie Organizacyjne Wspólnoty Dzieci Maryi odbędzie się w najbliższą sobotę tj.29.09.2018 o godz.11.00 w salce parafialnej .Na to spotkanie mogą przyjść także rodzice którzy chcą aby ich dziecko uczestniczyło w spotkaniach formacyjnych wspólnoty.

Zapraszamy serdecznie. Animatorzy. ;-).


AVE MARIA

Duszpasterze

ks. kan. dr Andrzej DAWIDEK
proboszcz

ks. Ronald Ruks
wikariusz

ks. Sławomir BROMBEREK
wikariusz

Wrzesień 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Początek strony