Uwaga:
Po przerwie wznawiamy spotkania formacyjne. W tym roku spotkania będa się odbywały w soboty o godz. 11:00 w salce parafialnej. Pierwsze spotkanie w dniu 23 października. Z A P R A S Z A M Y smile
 
 

Historia Dzieci Maryi

Pobożność Maryjna była żywa w Kościele już od początków chrześcijaństwa. Przejawem tego były różnorodne ruchy i stowarzyszenia oddające cześć Maryi. Współcześnie istniejący ruch Dzieci Maryi ma swoje początki w Sodalicjach Mariańskich, istniejących już w XVI wieku i skupiających zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Członkowie tego ruchu chcieli „poprzez miłość Matki Najświętszej i wierną Jej służbę dążyć do zdobycia wybitnych postępów w nauce i cnocie chrześcijańskiej”. Ostatecznym krokiem, który prowadził do powstania wspólnoty Dzieci Maryi w kościele powszechnym, były objawienia św. Katarzynie Labouré. To właśnie jej, w 1835 roku Maryja oznajmiła, że chce, aby powstała taka wspólnota, której będzie udzielała wiele łask. Siostra Katarzyna oznajmiła swojemu spowiednikowi o żądaniu Najświętszej Maryi Panny i robiła wszystko, aby prośba Matki Bożej została spełniona. Powstało stowarzyszenie młodych dziewcząt, Dzieci Maryi, zjednoczone wspólną czcią dla Matki Bożej. W 1847 roku wspólnota została włączona do rzymskiej Sodalicji Mariańskiej, prowadzonej przez Jezuitów.


Dzieci Maryi w naszej Parafii

W naszej parafii grupa Dzieci Maryi istnieje od 25.03.2016 r. To owoc rekolekcji wielkopostnych, w tym dla dzieci i młodzieży, przeprowadzonych u nas przez Ojca Marka z Lichenia. Ojciec Marek jest Marianinem. Pobłogosławił to dzieło i objął honorowy patronat nad naszą wspólnotą.

Naszą patronką jest Najświętsza Maryja Panna Niepokalana. To pod jej skrzydłami pragniemy rozwijać nasze życie ziemskie i wraz z Nią dążyć do naszej Ojczyzny jaką jest Niebo i umiłowanie Jezusa Chrystusa. Nasza wspólnota otwarta jest zarówno dla dziewcząt jak i chłopców.

Zewnętrznym znakiem przynależności jest medalik z wizerunkiem Maryi Niepokalanej zwany „Cudownym Medalikiem”. Podczas uroczystych liturgii ubieramy biało-niebieskie alby i niebieskie wianki na głowach, natomiast w zwykłe dni mamy koszulki z nadrukiem naszej patronki.

Ważnym elementem w życiu każdego Dziecka Maryi jest służba w Kościele realizująca się poprzez aktywny udział w Liturgii Eucharystycznej i nabożeństw: zwłaszcza majowych i różańcowych. Służymy również w czasie różnych uroczystości parafialnych oraz wtedy, gdy przypada jakakolwiek uroczystość, święto, czy wspomnienie Maryjne .Pozostajemy w łączności z całą wspólnotą Kościoła w myśl powiedzenia, że Kościół to „wspólnota wspólnot”. Uczestniczymy w wydarzeniach katolickich w Polsce takich jak pielgrzymki i rekolekcje dla Dzieci.

Równie ważnym elementem jest formacja duchowa, która dokonuje się poprzez cotygodniowe spotkania. W roku 2016/ 2017 odbywają się w soboty o godz. 11:00 w salce Domu Parafialnego. Formujemy się w oparciu o Pismo Święte, materiały wydane przez Duszpasterstwo Dzieci Maryi Diecezji Gliwickiej oraz Pogadanki Religijne wydane w 1920r. przez Ks. Dr J. Młynarczyka.

Promujemy również ciekawą prasę katolicką dla dzieci, taką jak Rycerzyk Niepokalanej, wartościowe filmy i muzykę - jako alternatywę dla destrukcyjnych współczesnych wzorców. Współpracujemy z Ojcami Franciszkanami w Niepokalanowie. Uczestniczymy w dziele Maryjnym który nazywa się Bankiem Modlitwy Niepokalanej.Uczymy się również gotowania, szycia, różnych technik plastycznych, tańczymy, śpiewamy i bawimy się.

W czerwcu tego roku powstała Żywa Róża Różańcowa, która otacza modlitwą wszystkie Dzieci Maryi, zarówno obecne, jak i te które były i będą członkami wspólnoty.

Naszym opiekunem duchowym i duszpasterzem jest ks. wikariusz Ronald Ruks, a świeckimi animatorami panie: Kasia i Sylwia.
Naczelnym duszpasterzem jest nasz proboszcz ks. kan. Andrzej Dawidek.


Aktualności

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE.

 

Spotkanie Organizacyjne Wspólnoty Dzieci Maryi odbędzie się w najbliższą sobotę tj. 23.10.2021 o godz.11.00 w salce parafialnej. Na to spotkanie mogą przyjść także rodzice którzy chcą aby ich dziecko uczestniczyło w spotkaniach formacyjnych wspólnoty.

Zapraszamy serdecznie. Animatorzy. ;-).


AVE MARIA

Duszpasterze

ks. kan. dr Andrzej DAWIDEK
proboszcz

ks. Rafał WEGNER
wikariusz

 

Czerwiec 2023
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Początek strony